Samenwonen

Ik ben het hier mee eens! Ik ben er ook bang voor als we gaan samenwonen (we wonen nu ook soort van samen, maar bij andere mensen zodat we behalve als we in bed liggen nooit ècht tijd met z’n 2en hebben, maar verwacht eigenlijk wel dat dat als we echt samen wonen dat wel verandert, we zijn nu druk opzoek naar een plek). @Canvastas Ik denk dat het er ook echt aan ligt hoeveel moeite je daar in steekt en zo te lezen doe jij al genoeg. Meer dan genoeg zelfs. Ik vind dat hij nu echt ‘aan zet’ is om het zo maar even te noemen. Je mag dat echt bij hem aangeven hoor. En dan ook concreet aangeven wat je dan mist. Ik ben ook wel benieuwd naar zijn reactie de vorige keer.

Jullie wonen dus net 6 weken ongeveer samen en je loopt hier nu al tegenaan. Dat vind ik vrij snel. Hoe was dit toen jullie nog niet samenwoonden? Welke dingen deden jullie toen samen en waarom nu niet meer? Hebben jullie voor het samenwonen gesprekken gevoerd over hoe jullie het voor je zagen en dergelijke? Hoe reageerde hij in het gesprek dat je hier eerder over bent aangegaan? Als je al zo duidelijk hebt aangegeven dat je dit mist en dat je gevoel er door veranderd, het klinkt niet alsof hij sindsdien iets heeft veranderd? Het is niet oké als jij dingen doet die je vreselijk vind om maar een beetje bij elkaar in de buurt te zijn, past hij zich ook weleens aan aan jou? Sorry, heel veel vragen, maar dit zijn dingen die ik mezelf dan af zou vragen. Misschien kunnen jullie eens samen dingen op papier zetten, een soort date ideeën pot, of dat jullie om de beurt iets leuks verzinnen om samen te doen?

Ja ik vraag me ook af hoe dit was voordat jullie samenwoonden? Ik neem toch aan dat jullie dan als jullie afspraken ook quality time samen hadden en jij niet altijd ‘meedeed’ met zijn hobby (hardlopen, gamen, etc.). Snapt hij het ook niet als je het op die manier uitlegt? Dat je echt niet iedere dag samen quality time hoeft maar wel ongeveer met de frequentie van daarvoor. Vindt het überhaupt wel bijzonder dat hij met corona nog zo’n druk sociaal schema heeft. Mijn vriend en ik hadden dat voor corona ook wel maar dat is sindsdien toch wel drastisch verminderd.

Wij hebben om deze reden een vaste datenight in onze agenda staan (elke dinsdag in ons geval). Klinkt niet heel spontaan, maar het helpt wel om zo minstens 1 avond per week echt iets samen te doen. Die dag wordt wel regelmatig verschoven naar een andere dag in de week (als er een van ons een afspraak heeft die anders moeilijk in te plannen is) en valt soms ook gewoon weg tijdens drukke periodes, maar zo hebben we wel regelmatig echt tijd voor elkaar.
Er hoeft dan ook niks speciaals te gebeuren, soms gaan we iets eten en soms spelen we een spel of zitten gewoon samen in de zetel, maar net waar we zin in hebben.

We hebben allebei een drukke agenda (precorona), en ik heb ook best veel tijd voor mezelf nodig dus dan wil ik graag echt alleen zijn of alleen iets doen. Daardoor merkten we dat we wel vaak samen thuis waren, maar dan niet echt samen iets deden en dat die tijd voor elkaar er vaak niet van kwam. Vandaar dat we het met een vaste avond hebben geprobeerd, en dat werkt voor ons goed.

Edit: Het is een huizenhoog cliché, maar ik denk dat veel mensen elkaar/tijd samen als ze samenwonen for granted nemen, terwijl je daar ook gewoon tijd voor kan (moet?) maken.

2 likes

@Canvastas Maar hebben jullie dan ook iets afgesproken om dit op te lossen de vorige keer dat je het met hem besprak, of hoe is dat gesprek toen geëindigd? Het klinkt nu namelijk alsof je hebt aangegeven waar je behoefte aan hebt (heel goed) en het daarbij gebleven is, en misschien zelfs met de verwachting dat hij nu iets anders moet doen om dit op te lossen. Althans, zo lijkt het een beetje maar dat is op basis van wat je hier schrijft en dat is natuurlijk maar 10% van de context.

Ik zou geloof ik proberen om in ieder geval 1 moment in de week af te spreken dat je die avond of dat dagdeel aan elkaar besteed. Net zoals je dat deed toen je nog niet samenwoonde. En dan zou je samen een lijstje kunnen maken wat je dan kan doen (wandelen, spelletje spelen, hobby uitvoeren, samen koken of een filmpje kijken), maar als hij dit al lastig vindt dan kan ik me ook voorstellen dat jij daar in het begin initiatief in moet nemen. Zo slijt het wellicht ook in de routine en is het over een tijdje minder een “ding”.

1 like

Veel succes! Misschien helpt een concreet voorstel inderdaad, dat hij snapt wat je precies wil/nodig hebt.

1 like

Ik ben op zoek naar waar ik het beste mijn notariële samenlevingscontract + testament kan aanvragen. We wonen nu een tijdje samen en zijn bezig met onze kinderwens, dit hebben we nu niet geregeld en vinden we wel een onderdeel van het goed geregeld hebben voordat het kindje er is en er iets gebeurd. Ik ben aan het uitzoeken waar ik dit goedkoop voor elkaar kan krijgen en het liefst online.

Ik heb het zelf nog niet gedaan, maar ben mij ook aan het oriënteren en HEMA biedt betaalbare opties aan vond ik.
Ben nog even aan het kijken naar de opties, maar denk dat wij daar voor kiezen.

Als je op HEMA hierboven klikt kom je op die site.

2 likes

Er zijn sites waar je dit kunt vergelijken en ook kunt zoeken in jouw buurt. Bijvoorbeeld goedkoopste notaris nl.

Volgens mij kan testament niet online maar dat weet ik niet zeker. @Kareltje sorry ik reageerde op het andere bericht :wink:

2 likes

Ik kan goedkoop en online vanuit eigen ervaring afraden (tenzij je echt 0.0 van de standaard afwijkt). Wij hebben dit bij een goedkope notaris gedaan dit jaar. Alles online en 1 keer langskomen om kort door te spreken. Kwamen een paar maanden later tot de conclusie dat we als het ooit lukt om samen een huis te kopen toch weer langs de notaris moeten (voor iets wat we ook nu al hadden kunnen ondervangen). Goedkoop is namelijk ook de standaardversie, waardoor er weinig naar jouw persoonlijke situatie gekeken wordt. Uiteindelijk scheelt het een paar honderd euro, maar twee keer gaan is duurder. Zou dus eerst goed je wensen op een rij zetten en niet op de prijs afgaan.

1 like

Mag ik vragen voor wat precies? We wonen nu samen in mijn (koop)huis, maar als we gaan verhuizen willen we natuurlijk samen kopen.

2 likes

Bij ons was er geen ruimte voor maatwerk. Alle bepalingen zijn dus gemaakt op het algemene plaatje (Alles wat we samen hebben is 50/50 en wat bepalingen daarover). Dat is achteraf niet slim aangezien die situatie bij de aankoop van een nieuw huis natuurlijk niet meer bestaat (dan brengt hij meer geld in dan ik, we wonen nu in zijn huis) en we toen al wisten dat we op korte termijn een huis gingen zoeken. De cheapo notaris waarbij we dit gedaan hebben doet alleen standaard pakketjes, dus zijn we straks uiteindelijk een stuk duurder uit (hoop ik dan want eerst maar eens een huis vinden) dan wanneer we voor iets meer geld uitgebreider met een notaris naar de situatie hadden gekeken en hoogstens een kleine wijziging hadden hoeven doorvoeren.

Als je dus niets van het standaardplaatje afwijkt kan een hema of iets dus wel erg goed uit. Voor mij bleek het achteraf niet zo slim. Edit: zit hem dus ook vooral in de voorlichting en uitleg ban wat er verder nog mogelijk is die je bij zo’n standaarddocument niet krijgt.

Ah thanks voor de info allemaal!

Ik woon nu ook in zijn huis en heb mijn appartement verkocht. Dan vallen wij ook niet onder standaard!

Ik zag al dat ik het bij de Hema niet kon aanvragen gezien we dus niet samen een koophuis hebben dus die viel al af…

1 like

Ik vind (praten over) financiën best wel lastig. Mijn vriend en ik hebben beide een standaard bedrag wat we maandelijks overmaken naar de gezamenlijke rekening. En dat is prima voor huur, boodschappen en andere vaste lasten. Alleen zoals vorige maand kwam er een rekening van de belasting (riool en afval). Nu zei hij dat hij best wel krap zat. Het was ook best wel een kut timing want kerst etc.

Ik heb het toen overgemaakt maar wel gezegd van: “Kan je de helft overmaken naar mij?” Mijn vriend is nogal chaotisch en als ik het nog een keer vraag zal het ook vast wel goed komen. Maar ik vind het best wel irritant om te vragen om geld ofzo.

Hetzelfde geldt voor de borg. Ik heb die toen destijds betaald met het idee van mijn vriend zou de helft aan mij betalen maar dat is ook (nog) niet zo. En ik vind het niet zo erg omdat dat geld uiteindelijk terug komt en dan is het gewoon weer van mij. Maar wel vind ik het vervelend dat ik het dan moet aankaarten.

Heel begrijpelijk dat je het vervelend vindt om om geld te moeten vragen (voor je gevoel misschien zeuren). Maar ik ben ook zoals je vriend en met alle goede bedoelingen vergeet ik het gewoon direct en vind ik persoonlijk geld ook minder belangrijk. Misschien helpt het als je hem een tikkie stuurt? Dan is het met 1 klik gedaan en voor hem als reminder, ik vind dat altijd wel handig

1 like

Inderdaad is een afspraak bij de notaris aan te raden.
Zover ik weet zijn er twee mogelijkheden. Je draagt de helft van huis over aan je partner zodat jullie beiden eigenaar zijn, maar dan betaal je wel overdrachtsbelasting. Of jullie gaan trouwen en maken huwelijksvoorwaarden op waar in staat dat het huis in een gemeenschap valt.
Je kan in ieder geval ook een testament opmaken dat je vriend het huis van je erft, maar dat maakt hem op dit moment nog geen eigenaar.
Maar goed, de notaris kan dit wat uitgebreider uitleggen

1 like

Thanks voor je uitgebreide antwoord! Trouwen was ook waar wij aan zaten te denken omdat die overdrachtsbelasting zo zonde is. Is het ook een idee om bij de hypotheek adviseur af te spreken om iets van een tweede lening/hypotheek om die restschuld bij mn ex af te betalen?

Daar weet ik niet zo veel van af eigenlijk. Maar het bespreken moet altijd kunnen lijkt me

Thanks voor je reactie, je hebt helemaal gelijk ik moet het gewoon gaan proberen :blush:

1 like

Ik heb een vraag. Geen idee of dit het goede topic is maar gezien het te maken heeft met samenwonen dacht ik, ik vraag het hier even.

Mijn vriend en ik zijn al even aan het kijken voor een koophuis. Officieel wonen wij nu nog niet samen. Wij hopen dat het dit jaar lukt om samen te wonen. Bij het gezamelijk kopen van een huis en het opstellen van een samenlevingscontract word je automatisch fiscale partners. Nu krijg ik nog zorgtoeslag. Mijn vriend niet. Nu heb ik dus gelezen op de site van de belasting dat als wij gaan samenwonen ik dan ook geen zorgtoeslag meer krijg. Niet helemaal mee eens want mijn vriend heeft niks te maken met mijn zorguitgaven maar dat is een andere discussie en is nou eenmaal zo. Maar nu las ik dat dit dus met terugwerkende kracht gebeurd? Wij weten nog niet wanneer we gaan samenwonen (want deze huizenmark is ruk en moeilijk) maar stel dit is in augustus zo, moet ik dan mijn zorgtoeslag van jan tot aug terugbetalen? Dat zou toch gek zijn? Ik word van de belastingdienst echt niet wijzer want zij hebben allemaal voorbeelden die niet van toepassing zijn op ons. Heeft iemand ooit in deze situatie gezeten? Moest je toen de maanden dat jullie nog niet samenwoonden terugbetalen?